Co należy rozumieć pod pojęciem taksy notarialnej?
- Szczegóły
Za sporządzenie aktu notarialnego, uiszczamy opłatę, czyli taksę notarialną. Koszt nie jest tajemnicą, ponieważ notariusz zawsze informuje klienta, ile zapłaci za wykonane czynności notarialne. Maksymalne stawki określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Cennik obowiązuje w całej Polsce, dlatego niezależnie od miejscowości jest zawsze taki sam.
Co należy rozumieć przez pojęcie taksy notarialnej?
Notariusz za wykonanie danej usługi pobiera taksę notarialną, która jest jego wynagrodzeniem. Maksymalne stawki są ustalone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości i obowiązują w całej Polsce. Oznacza to, że tak w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu czy Nowej Soli zapłacimy taką samą kwotę za wykonanie tej samej usługi. Dla przykładu Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska Notariusze s.c. udostępnia do wglądu cennik, z którym można się zapoznać jeszcze przed spotkaniem. Taksa notarialna nigdy nie może być wyższa, ale niższa już tak. Wszystko zależy od pracy, jaką włożył w przygotowanie aktu notarialnego oraz poświęconego czasu. Taksa notarialna wynosi nawet kilka tysięcy plus podatek VAT 23%. Zwykle notariusz informuje klientów o jej wysokości, więc nie ma ukrytych opłat.
Co to jest akt notarialny?
Akt notarialny jest to dokument urzędowy, tworzony przez notariusza. Pod tą nazwą jest każda sporządzana umowa w formie pisemnej. Zawiera on datę i miejsce oraz dane obecnych osób. Dokument musi być podpisany przez wszystkich, którzy są wyszczególnieni w umowie, a następnie odczytany w ich obecności. Akt notarialny spełnia wymogi formalne, dzięki czemu jest wiarygodnym dokumentem, akceptowanym również przez sąd. Za przygotowanie dokumentu, trzeba się liczyć z kosztami, które są uzależnione od wartości przedmiotu. Na wysokość opłat składają się: taksa notarialna + podatek VAT, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłata sądowa.