Co robić w razie utraty wypisu aktu notarialnego?
- Szczegóły
Akt notarialny jest dokumentem urzędowym, dlatego powinniśmy należycie dbać o jego bezpieczeństwo. Niestety, może się zdarzyć, że sporządzona umowa notarialna ulegnie zniszczeniu, zgubi się lub w inny sposób zostaniemy pozbawieni dostępu do ważnego dokumentu. Wyjaśniamy, co zrobić w przypadku utraty aktu notarialnego.
Z jakimi konsekwencjami wiąże się utrata aktu notarialnego?
Akt notarialny jest dokumentem urzędowym, który podpisujemy w obecności notariusza, będąc świadomymi konsekwencji prawych, jakie wiążą się z treścią sporządzonej umowy. Utrata aktu notarialnego może być kłopotliwa, bo jest on m.in. dokumentem poświadczającym nasze prawo do rozporządzania konkretnymi dobrami. Oznacza to, że bez aktu notarialnego możemy mieć problem m.in. ze sprzedażą nieruchomości oraz dopełnieniem innych formalności, które wymagają przedstawienia dokumentu urzędowego. Nie trzeba się jednak martwić, gdy z różnych powodów utracimy akt notarialny. Możemy stosunkowo łatwo uzyskać jego odpis u notariusza, który sporządził dokument lub w archiwum sądowym. Konieczność uzyskania odpisu aktu notarialnego nie jest związana z dużymi wydatkami, jednak czasami możemy mieć niewielkie problemy z uzyskaniem odpisu dokumentów sporządzonych kilkadziesiąt lat wcześniej.
Jak uzyskać odpis zgubionego aktu notarialnego?
Jeżeli od podpisania umowy notarialnej nie minęło 10 lat, to powinniśmy udać się do kancelarii, w której została ona sporządzona i poprosić o wydanie odpisu. Ma on taką samą moc prawną jak dokument otrzymywany po dokonaniu czynności notarialnej. Oczywiste jest to, że musimy być stroną sporządzonego dokumentu urzędowego, co notariusz będzie musiał potwierdzić. W przypadku, gdy nie jesteśmy stroną umowy, a akt notarialny jest niezbędny np. podczas postępowania spadkowego, to o jego wydaniu przez notariusza musi zdecydować sędzia prowadzący postępowanie. Oryginały sporządzanych przez notariusza aktów notarialnych przechowywane są w kancelarii 10 lat i w tym czasie możemy uzyskać dowolną liczbę odpisów, za które trzeba będzie uiścić odpowiednią opłatę. Sytuacja może się nieco skomplikować, gdy minie 10 lat od momentu sporządzenia aktu notarialnego, notariusz przejdzie na emeryturę lub zamknie kancelarię notarialną, jednak i w tym przypadku możemy nadal uzyskać odpis aktu notarialnego, udając się do archiwum sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia kancelarii przez notariusza.