Co zawiera protokół dziedziczenia?
- Szczegóły
Spisanie protokołu dziedziczenia to wstęp do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, który określa spadkobierców po danym spadkodawcy. Akt poświadczenia dziedziczenia jest dokumentem o takiej samej mocy prawnej jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W jednym i drugim przypadku wskazywane są osoby uprawnione do dziedziczenia. Wyjaśniamy, czym jest akt poświadczenia dziedziczenia oraz co musi zawierać protokół dziedziczenia.
Jakie zapisy zawiera protokół poświadczenia dziedziczenia?
Protokół poświadczenia dziedziczenia to dokument zawierający oświadczenia osób, które należą do kręgu spadkobierców i chcą uzyskać poświadczające ich udział w spadku dokumenty. W protokole dziedziczenia zapisuje się wszystkie okoliczności, które mają wpływ na dziedziczenie spadku i są uzupełnieniem przedstawionych dokumentów np. poświadczających pokrewieństwo ze spadkodawcą. Protokół spisywany jest zarówno w przypadku dziedziczenia ustawowego, jak i dziedziczenia testamentowego. Do sierpnia 2015 roku niezbędne było jednoczesne stawienie się u notariusza wszystkich osób z kręgu spadkobierców, a także osób, na których rzecz zostały poczynione w testamencie zapisy windykacyjne. Obecnie dopuszczalne jest sporządzenie dokumentów także w sytuacji, gdy wszystkie osoby z kręgu spadkobierców nie mają możliwości stawienia się w kancelarii notarialnej w tym samym czasie. Protokół dziedziczenia musi zawierać zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia, oświadczenia dotyczące istnienia ewentualnego testamentu, oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, oświadczenia na temat osób i okoliczności wyłączających spadkobierców od dziedziczenia oraz wiele innych zapisów. Zatajenie prawdy w składanych oświadczeniach podlega karze.
Poświadczenie dziedziczenia u notariusza jest zdecydowanie szybszą i prostszą drogą do uzyskania dokumentów stwierdzających udział w spadku. Sprawa spadkowa u notariusza pozwala uniknąć długiego oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy sądowej oraz jej kolejnych etapów, więc jest coraz chętniej wybieraną przez spadkobierców opcją.
Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia a sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
Odpowiednie uregulowanie kwestii dziedziczenia jest kluczowe nie tylko ze względów formalnych. Zarówno sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i akt poświadczenia dziedziczenia wskazują spadkobierców oraz określają przysługujące im udziały w spadku. Tutaj nie kończą się podobieństwa. W przypadku jednego i drugiego dokumentu mamy do czynienia z taką samą mocą prawną, która umożliwia m.in. dokonanie zmian w księgach wieczystych.