Czy akt notarialny może służyć jako tytuł egzekucyjny?
- Szczegóły
Według kodeksu postępowania cywilnego tytułem egzekucyjnym, w którym sformułowane jest roszczenie wierzyciela względem dłużnika, może być orzeczenie sądu, ugoda zawarta przed sądem lub mediatorem albo akt notarialny. W tym ostatnim przypadku egzekwowanie długu może odbyć się w znacznie krótszym czasie i bez konieczności prowadzenia sprawy w sądzie. Jakie warunki musi spełniać podpisywany u notariusza dokument, by mógł stanowić tytuł egzekucyjny?
Kiedy akt notarialny staje się tytułem egzekucyjnym?
Najogólniej mówiąc, klauzulę wykonalności można nadać temu aktowi notarialnemu, który zawiera oświadczenie dłużnika, że dobrowolnie podda się egzekucji, jeśli podjęte zobowiązania nie zostaną wypełnione. Dokument sporządzony przez notariusza powinien wówczas zawierać także informacje o wysokości długu, terminie jego spłaty, jak również terminie, do którego wierzyciel ma prawo wystąpić o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Analogicznie wygląda to w sytuacji nieruchomości obciążonej hipoteką – akt notarialny może być tytułem egzekucyjnym, jeśli właściciel takiej nieruchomości dobrowolnie poddaje się w nim egzekucji z obciążonej nieruchomości na rzecz wierzyciela hipotecznego. Podobnie dzieje się, gdy kwestia dotyczy ruchomości obciążonej zastawem.
Kiedy można rozpocząć egzekucję komorniczą, wykorzystując akt notarialny?
Rozpoczęcie egzekucji komorniczej wymaga nadania aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Może tego dokonać właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika sąd rejonowy, do którego wierzyciel musi złożyć stosowny wniosek. Sąd rejonowy nie jest odpowiedzialny za badanie całej sprawy, a jedynie za ocenę wniosku pod względem formalnym, dlatego nadanie klauzuli wykonalności nie zajmuje dużo czasu, co znacznie upraszcza proces windykacji.