Czy notariusz może uwiarygodnić dowód ze strony internetowej?
- Szczegóły
Uwiarygodnienie dowody ze strony www
Dynamiczny rozwój technologii oraz fakt, że spora część naszego życia toczy się obecnie w Internecie, sprawiają, że w dzisiejszych czasach dowody przedłożone w postępowaniu sądowym mogą pochodzić ze stron www. Choć jednak mają one równą wartość, co dowody tradycyjne, muszą zostać zabezpieczone we właściwy sposób - Internet to obszar równie dynamiczny, jak jego użytkownicy, to zaś oznacza, że treści, których chcemy użyć, mogą w każdej chwili zostać zmienione lub skasowane - również już po wysłaniu pozwu sądowego.
Istnieje szereg sposobów na zabezpieczenie dowodu mającego formę treści ze strony internetowej. Jednym z nich jest sporządzenie tzw. print screena, czyli wykonanie zrzutu ekranu komputera i zapisanie go na dysku w formie grafiki. Ten rodzaj dowodu jest niestety o tyle dyskusyjny, że bardzo łatwo go edytować przy użyciu programów graficznych, w związku z tym jego wiarygodność może zostać zakwestionowana przez stronę przeciwną.
Dlatego, jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć dowód ze strony internetowej, powinniśmy udać się do notariusza. Sporządzi on tzw. protokół z otwarcia strony internetowej, uwiarygodniając w ten sposób jej stan na dany dzień. Proces ten przebiega w następujący sposób: interesująca nas strona internetowa zostaje otwarta na komputerze notariusza, który następnie sam wykonuje zrzut ekranu, drukuje powstałą w ten sposób grafikę oraz potwierdza, że przedstawia ona faktyczną treść strony z dnia, w którym została wykonana. Wykonane w ten sposób czynności notarialne, zgodnie z art. 2§2 Ustawy prawo o notariacie, mają charakter oficjalnego dokumentu urzędowego. To zaś zdecydowanie minimalizuje możliwości strony przeciwnej odnośnie zakwestionowania zawartych w nim treści.
Sposób ten jest zatem pewny i rzetelny. Co więcej, wykonanie przez notariusza tego typu usługi to na ogół wydatek rzędu 200 zł - warto zapłacić tak niską kwotę za uwiarygodnienie ważnego dowodu w sprawie sądowej.