Czy osoba niespokrewniona może dziedziczyć majątek?
- Szczegóły
Dziedziczenie majątku to proces, który bardzo często jest związany z pojawieniem się wielu komplikacji i potrzebą dokonywania dochodzeń. Już sam fakt pogodzenia się ze śmiercią znajomej osoby może utrudnić podejmowanie rozsądnych decyzji co do przejęcia majątku. W naszym kraju prawo spadkowe bardzo dokładnie określa powinności wynikające z dziedziczenia. W bardzo szczegółowy sposób mówi ono, w jaki sposób należy podzielić majątek ustawowo, to znaczy w kolejności pokrewieństwa. Są to zapisy, które dbają o bezpieczeństwo najbliższych zmarłego i pozostawionych po nim dóbr. Niekiedy jednak zdarza się, że po śmierci bliskiej osoby dziedziczy się długi, co również jest uwzględnione w ustawowym prawie spadkowym. Dzięki tego rodzaju zapisom w łatwy sposób można ustalić, kto z rodziny otrzyma największą część majątku. Wyjątkiem od tej reguły, jest spisanie zgodnego z prawem testamentu, który wchodzi w życie po śmierci testatora.
Spadkobiercy testamentowi
Spadkodawca ma prawo określić w testamencie, kto odziedziczy majątek po jego śmierci. Testator może zawrzeć w tym piśmie informacje o prawie do jego majątku kilku lub jednej osoby. Jeśli jest to jego wolą, ma możliwość pominięcia krewnych i przekazania swoich dóbr innym osobom fizycznym lub prawnym. W praktyce oznacza to, że testament jest dokumentem nadrzędnym i znosi obowiązki wynikające z dziedziczenia ustawowego. Takie pismo uprawnia do otrzymania majątku nawet osoby obce. Jeśli spadkodawca nie określił, w jaki sposób mają zostać podzielone jego dobra, wszyscy otrzymają równe części.
Prawo do zachowku
W sytuacji, gdy spadkodawca w całości pominie zstępnych, czyli najbliższych krewnych, mają oni prawo do ubiegania się o zachowek. Tego rodzaju roszczenie umożliwia odzyskanie połowy majątku, który wynikałby z dziedziczenia ustawowego. Na uzyskanie większej części spadku w postaci zachowku, mogą liczyć osoby nieletnie lub trwale niezdolne do pracy. Według prawa przysługuje im 2/3 wartości udziału spadkowego, który otrzymaliby na drodze dziedziczenia ustawowego.