Czym różni się testament własnoręczny od notarialnego?
- Szczegóły
Spisanie testamentu to sposób na przekazanie naszego majątku wybranym członkom rodziny. Jest to czynność prawna, która pozwala rozporządzać zgromadzonym majątkiem na wypadek śmierci. Wyróżniamy, m.in. testamenty spisane własnoręcznie w obecności świadków i opatrzone ich podpisami oraz testamenty notarialne. Wybór rodzaju testamentu może mieć wpływ na jego ważność, dlatego wyjaśniamy, czym różni się testament własnoręczny od testamentu notarialnego.
Testament własnoręczny - co warto o nim wiedzieć?
Testament własnoręczny powszechnie uważany jest za dokument, który bez względu na formę i treść zachowuje moc prawną. W praktyce okazuje się, że częste błędy testatorów powodują podważenie testamentu, co skutkuje dziedziczeniem na zasadach ustawowych. Testament sporządzony własnoręcznie, aby zachował moc prawną, musi zostać spisany w odpowiedni sposób. Najczęstszym błędem testatorów jest czynienie niewłaściwie sprecyzowanych i wzajemnie wykluczających się zapisów, a także wydziedziczanie członków rodziny bez podania przyczyny. Kluczowe są też wszystkie zapisy czynione po opatrzeniu dokumentu podpisem testatora - treść testamentu, która została dopisana pod złożonym podpisem, nie ma mocy prawnej.
Chcąc własnoręcznie spisać testament, trzeba mieć na uwadze zachowanie zgodnej z prawem formy i treści dokumentu.
Testament notarialny - czym różni się od testamentu spisanego własnoręcznie?
Przede wszystkim testament notarialny jest dokumentem urzędowym. Z tego względu trudniej podważyć widniejące w nim zapisy oraz przekonać sąd, że testator działał pod naciskiem osób trzecich lub był niespełna władz umysłowych, co ma często miejsce w przypadku testamentów spisywanych własnoręcznie. Testament notarialny jest dokumentem, który ma odpowiednią, zgodną z prawem formę oraz zawiera prawidłowo sprecyzowane zapisy. Jest to niezwykle ważne, gdy zależy nam na przekazaniu konkretnej osobie (czasami spoza kręgu najbliższej rodziny) naszego majątku. Testament notarialny można spisać nie tylko w kancelarii notarialnej. W przypadku szczególnych okoliczności np. osób obłożnie chorych lub przebywających w szpitalu notariusz może dokonać czynności notarialnych poza kancelarią.