Dlaczego notariusze wydają wypis, a nie oryginał aktu notarialnego?
- Szczegóły
Oryginał aktu notarialnego jest tylko jeden. To jego treść jest odczytywana przez notariusza i na nim uczestnicy czynności notarialnej składają swoje podpisy. Żaden z nich nie otrzyma jednak oryginału dokumentu, lecz wypis. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest podyktowana taka procedura?
Dlaczego oryginał aktu notarialnego pozostaje w Kancelarii Notarialnej?
Oryginał aktu notarialnego pozostaje w Kancelarii Notarialnej przez 10 lat. Po upływie tego czasu dokumenty przekazany zostaje do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Kwestie z tym związane są regulowane przez art. 95. Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. Wypis aktu notarialnego otrzymują strony lub osoby biorące udział w czynnościach notarialnych — w akcie notarialnym uwzględniono dla nich prawo do uzyskania wypisu dokumentu. Takie prawo przysługuje też ich następcom prawnym oraz innym osobom za zgodą stron lub na podstawie pełnomocnictwa sądu okręgowego.
Takie postępowanie z oryginałem aktu notarialnego jest podyktowane nie tylko przepisami prawa, ale przede wszystkim wynika ze względów bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreślić należy, że wypis aktu jest niemal identyczny co oryginał, stanowi rodzaj jego kopii. Główną różnicą jest oczywiście adnotacja, że dany egzemplarz stanowi wypis. Wypis nie wymaga złożenia podpisów wszystkich uczestników czynności notarialnej, chociaż podpis i pieczęć notariusza są niezbędne.
Akt notarialny to bardzo ważny dokument, dlatego też w przypadku utraty wypisu każda ze stron ma możliwość ponownego jego uzyskania. Za sprawą odpowiedniego zabezpieczenia oryginału możliwe jest to nawet po dziesięciu latach od sporządzenia pisma. Wystarczy jedynie złożyć wniosek do odpowiedniego sądu. Wypis ma taką samą moc prawną co oryginał.