Jak powinny wyglądać protokoły zgromadzeń wspólników spółek z o.o.?
- Szczegóły
Zasady i niezbędne elementy protokołu zgromadzenia wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są wymienione w art. 248 Kodeksu spółek handlowych, opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod numerem Dz.U.2022.1467 t.j. Co musi się znaleźć w takim protokole i kiedy konieczna będzie obecność notariusza.
Protokoły zgromadzeń wspólników spółek z.o.o. w świetle przepisów prawa
Według przepisów prawa:
- Uchwały zgromadzenia wspólników powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół. Jeżeli protokół sporządza notariusz, zarząd wnosi wypis protokołu do księgi protokołów.
- Protokół powinien zawierać stwierdzenie prawidłowości zwołania zgromadzenia oraz zdolności do podejmowania uchwał. Należy w nim wymienić podjęte uchwały, liczbę głosów za i przeciw każdej z nich oraz sprzeciwy. Ponadto konieczne będzie dołączenie listy obecności, wraz z informacją o głosujących zdalnie (elektronicznie).
- Uchwały powinny zostać wpisane do księgi protokołów przez zarząd.
Istnieją szczególne sytuacje, gdy zgromadzenie wspólników musi być przeprowadzone z udziałem notariusza. Mówi o tym art. 255 Kodeksu spółek handlowych. Te sytuacje to:
- zmiana umowy spółki z.o.o.,
- obniżenie kapitału zakładowego.
Ponadto notariusz będzie niezbędny w sytuacji, gdy planujemy przekształcenie lub rozwiązanie spółki, ponieważ według art. 270 kodeksu spółek handlowych uchwała o rozwiązaniu spółki i rozpoczęciu likwidacji musi mieć formę aktu notarialnego. Podobnie sytuacja ma się z powołaniem spółki do życia.
Nasza kancelaria notarialna świadczy szeroki zakres usług z zakresu prawa spółek, w tym protokołuje zgromadzenia wspólników spółek z.o.o.. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.