Jak wygląda procedura spisania testamentu u notariusza?
- Szczegóły
Coraz więcej osób pragnących spisać testament jest świadomych tego, że o wiele lepszym pomysłem jest wykonanie tej czynności u notariusza, niż pozostawienie po sobie odręcznie napisanego dokumentu wśród rzeczy osobistych. Spisując testament notarialny, spadkodawca ma pewność, że jego ostatnia wola zostanie spełniona. Taki dokument w każdym przypadku jest sporządzony prawidłowo (nie zawiera błędów prawnych ani formalnych), przez co nikt nie jest w stanie go podważyć. Co ważne, jest on też przechowywany w kancelarii notarialnej, testator nie musi się więc martwic, że dokument dostanie się w niepowołane ręce i np. zostanie zniszczony.
Testament u notariusza krok po kroku
Sporządzenie testamentu u notariusza zazwyczaj odbywa się podczas jednej wizyty. Spadkodawca powinien przed nią zastanowić się, jak dokładnie chce rozdzielić swój majątek – dobrym pomysłem jest spisanie wszystkiego na kartce. Musi on pamiętać, że spadkiem będą nie tylko nieruchomości, samochody, czy oszczędności, ale też np. prawa majątkowe i… długi. Notariusz przygotuje wzór dokumentu, który zostanie dopasowany do indywidualnej sytuacji klienta. Obowiązkiem notariusza jest informowanie spadkodawcy o konsekwencji każdej podjętej przez niego decyzji.
Spisując testament u notariusza, klient może też dopytać o konkretne możliwości prawne podzielenia spadku, tak, jak chce. Do spisania testamentu warto wybrać polecanego notariusza, który nawet trudne sformułowania prawne potrafi przełożyć na zrozumiały dla każdego język. Warto pamiętać o tym, że gdy spadkodawca nie jest w stanie przyjść do kancelarii (np. przebywa w szpitalu), to notariusz może przyjechać do klienta.
Taksa notarialna
Za sporządzenie testamentu klient opłaca taksę notarialną. Wbrew obiegowej opinii sporządzenie testamentu u notariusza to stosunkowo niski koszt. Standardowy testament to kwota 50 zł. Cena wzrasta, jeśli testator np. pozbawia uprawnioną osobę zachowku (150 zł), lub umieszcza w nim zapis windykacyjny (200 zł). Do cen należy doliczyć 23% podatku VAT i koszty wypisów (kilka złotych za stronę). Testament spisany u notariusza można zawsze zmienić i odwołać. Odwołanie testamentu wiąże się z taksą notarialną w wysokości 30 zł.