Jaki rodzaj testamentu najtrudniej podważyć?
- Szczegóły
Testament może przybrać różne formy – w zależności od wymagań testatora i szczególnych okoliczności. W podstawowej klasyfikacji wyróżnia się testamenty zwykle, do których należą testamenty notarialne, allograficzne i holograficzne oraz testamenty szczególne. Ze względu na znaczenie pracy notariusza i sporządzanej przez niego dokumentacji, która ma charakter urzędowy, najtrudniej podważyć testament w formie aktu notarialnego. Notariusz szczegółowo sprawdza pismo, w którego treści znajduje się wola testatora, weryfikując przy tym okoliczności jego sporządzenia – upewniając się tym samym, że istnieją ewentualne przesłanki nieważności testamentu.
Kiedy można podważyć testament?
Istnieje kilka przesłanek nieważności testamentu. Zgodnie z art. 945. Kodeksu cywilnego testament może zostać uznany za nieważny, kiedy został on spisany przed spadkodawcę w stanie nieświadomości lub w sytuacji braku możliwości podjęcia przez niego decyzji lub wyrażenia swojej woli w kontekście pozostawianej po sobie masy spadkowej. Jako przedstawiciele kancelarii notarialnej przypominamy jednak, że nie są to jedyne przesłanki nieważności testamentu.
Zalicza się nich również pozostawanie testatora pod wpływem błędu w trakcie sporządzania testamentu. By jednak podważyć testament z tego powodu, konieczne jest uzasadnienie przypuszczenia, że gdyby spadkodawca nie spisywał go pod wpływem owego błędu, to treść dokumentu byłaby inna niż obecnie. Trzecią przesłanką nieważności testamentu jest sporządzanie go przez testatora pod wpływem groźby. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.