Jakie podatki należy odprowadzić przy zamianie mieszkań?
- Szczegóły
Zamiana mieszkań to transakcja, która obecnie stanowi niewielki odsetek wszystkich ruchów na rynku nieruchomości. Popyt na zamianę mieszkań nieco spadł, ale są osoby, które mogą z takiej oferty skorzystać.
Jakie mieszkania można zamienić?
Niemal każde mieszkanie nadaje się do tego, aby dokonać jego zamiany. Po pierwsze trzeba posiadać do takiego lokalu tytuł prawny, a następnie dostosować się do obowiązujących przepisów. Do zamiany nadają się wszystkie mieszkania z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz takie, które jej nie posiadają. Zamiany mogą dokonać właściciele mieszkań. Wówczas jest to podobne do transakcji sprzedaży i kupna, ale zawartych w jednym akcie notarialnym. Zamiany mogą dokonywać także najemcy lokali spółdzielczych i komunalnych. Z wariantu zamiany mieszkania korzystają najczęściej rodziny z dziećmi zajmujące niewielkie metraże. Wariant ten wykorzystują również osoby starsze i samotne, mające duże mieszkania i nie są w stanie ich utrzymać lub zadłużeni najemcy.
Zamiana mieszkania a podatek
Zamiana mieszkań jest formą korzystniejszą pod kątem opłat podatkowych niż kupno mieszkania. Nabywca mieszkania z rynku wtórnego musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent ceny transakcyjnej. Tak więc osoba, która najpierw sprzedaje swoje używane mieszkanie, a potem kupuje kolejne z rynku wtórnego, musi ponieść takie koszty. Dobrą stroną zamiany mieszkań są obecne przepisy podatkowe. W takiej sytuacji podatek PCC jest naliczany tylko od różnicy w wartości zamienianych lokali. Taki podatek w wysokości 2 procent podstawy obciąża solidarnie obie strony transakcji, czyli każda ze stron powinna zapłacić połowę naliczonej kwoty. Tak więc praktycznie każda strona zapłaci tylko 1 procent naliczony od różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Czynności prawne związane z obrotem nieruchomościami wypełnimy np. w Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego i Moniki Jaworowska-Górskiej.