Kiedy można odrzucić spadek?
- Szczegóły
Informacja o spadku nie zawsze przyjmowana jest z entuzjazmem. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo odziedziczenia głównie długów, korzystniej będzie odrzucić spadek. Kiedy można to zrobić?
Odrzucenie spadku — kiedy jest możliwe?
Decyzją o odrzuceniu spadku zwykle spotykamy się w sytuacjach, gdy spadkodawca pozostawił po sobie głównie nieuregulowane długi, które zgodnie z prawem są dziedziczone podobnie jak majątek spadkodawcy. Jest to również jedno z rozwiązań w sytuacjach, gdy spadkobierca życzy sobie, aby spadek przypadł innym krewnym, którym w świetle prawa się on należy.
Po śmieci spadkodawcy upoważnieni do spadku mają 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku (przyjęcie spadku wprost lub przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzuceniu. Co ważne, w ciągu tego okresu można podjąć określoną decyzję bez podawania motywów. Niezbędne jest jednak przygotowanie oświadczenia w kancelarii notarialnej w wyznaczonym terminie.
W niektórych sytuacjach jednak odrzucenie spadku oznacza pewne komplikacje dla rodziny. Po złożeniu ww. oświadczenia, spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Zgodnie z przepisami przechodzi on wówczas w pierwszej kolejności na zstępnych spadkobiercy, czyli jego dzieci, a w dalszej kolejności przypada pozostałym spadkobiercom ustawowym (jeśli spadkobierca ustawowy nie miał potomstwa).
Kiedy spadku nie można odrzucić?
Jeśli majątek własny spadkobiercy jest zadłużony, a należny spadek mógłby pokryć wierzytelności, wówczas mogą istnieć pewne komplikacje przy odrzucaniu spadku. W takich przypadkach istnieje realne podejrzenie, że decyzja o odrzuceniu spadku podyktowana jest chęcią uniemożliwienia wierzycielom zaspokojenia roszczeń.
Odrzucenie spadku po terminie — czy jest to możliwe?
W określonych przypadkach możliwe jest odrzucenie spadku po upłynięciu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Dotyczy to sytuacji, w których:
- spadek został przyjęty pod wpływem błędu, np. spadkobiercy nie wiedzieli, jakimi wierzytelnościami obciążony jest spadek lub jaka była faktyczna wartość majątku.
- spadkobiercy nie wiedzieli, że otrzymali spadek, dlatego też nie złożyli stosownego oświadczenia w wyznaczonym terminie.
- spadkobiercy nie złożyli oświadczenia w stosownym terminie pod wpływem groźby innego spadkobiercy lub osoby trzeciej.
Konieczne jest wówczas wszczęcie rozprawy sądowej i przedstawienie stosownych dowodów.