Kiedy odcisk palca może zastąpić podpis na akcie notarialnym?
- Szczegóły
Czasami może się zdarzyć, że osoba, której dotyczy akt notarialny, nie jest w stanie samodzielnie się podpisać. Takie sytuacje dotyczą najczęściej osób niepełnosprawnych lub w bardzo złym stanie zdrowia, w tym ludzi w podeszłym wieku. Na szczęście polskie prawo przewiduje rozwiązanie takiego problemu. Według przepisu art. 87 § 1 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 – Prawo o notariacie (Dz. U.2019.540), w przypadku osoby, która nie może lub nie potrafi pisać, dopuszczona jest możliwość podpisania aktu notarialnego za pomocą odcisku palca dokonanego tuszem. W takiej sytuacji inna osoba wpisuje obok odcisku palca imię i nazwisko jego właściciela, a także składa własny podpis.
Poświadczenie notarialne autentyczności podpisu tuszowym odciskiem palca jest jak najbardziej możliwe. Notariusz powinien zamieścić w dokumencie informację o tym, że jedna ze stron podpisała się w ten sposób oraz podać dane osoby, która złożyła swój podpis obok odcisku. Przepisy nie precyzują, jakiego należy użyć tuszu lub z którego palca wziąć odcisk – ważne jedynie, aby był on dobrze widoczny.
Kiedy nie można podpisać się odciskiem palca?
Warto pamiętać o tym, że nie każdy może podpisać się w ten sposób. Zastąpienie własnoręcznego podpisu odciskiem palca powinno być podyktowane koniecznością i zastosowane wyłącznie wobec osób, które nie są w stanie podpisać się samodzielnie. Jeśli ktoś potrafi złożyć własnoręczny podpis i pozwala mu na to stan zdrowia, nie może użyć w tym celu odcisku palca. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych, które kiedyś nie były w stanie samodzielnie się podpisać, jednak z czasem wypracowały odpowiednią technikę, używając na przykład stopy albo ust.
Choć poświadczenie może otrzymać podpis wykonany poza kancelarią notarialną, warto zrobić to w obecności notariusza. Jego wiedza pomoże ustalić, czy dana osoba jest uprawniona do skorzystania z odcisku palca oraz dokonać wszystkich niezbędnych formalności tak, by nie było ryzyka unieważnienia dokumentu przez sąd.