Kiedy testament jest nieważny?
- Szczegóły
Podważyć można każdy rodzaj testamentu, w tym testament ustny. Wystąpienie, jakich zdarzeń może doprowadzić do unieważnienia testamentu?
Trzy główne przyczyny nieważności testamentu
Łatwiej jest doprowadzić do unieważnienia testamentu niespisanego u notariusza, niż tego w formie aktu notarialnego, obwarowanego szeregiem wymogów prawnych i formalnych.
Po pierwsze, testament okaże się nieważny, jeżeli testator był w stanie psychicznym albo fizycznym, wpływającym na wyłączenie świadomego, swobodnego podejmowania decyzji i wyrażania własnej woli.
Po drugie, nieważny jest testament sporządzony pod wpływem błędu, uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca wiedział o błędnym działaniu, nie sporządziłby takiej treści dokumentu.
Po trzecie, sporządzanie testamentu pod wpływem groźby lub nacisku ze strony osób trzecich, powoduje, że testament traci swoją ważność.
Inne błędy wpływające na nieważność testamentu
Testament traci ważność, gdy został sporządzony w innej formie niż pismo ręczne spadkodawcy, przy czym spadkobiercy mogą wystąpić z wnioskiem o badanie grafologiczne, jeżeli zachodzi podejrzenie, że testament mógł nie zostać w całości napisany przez testatora. Niedopuszczalne są testamenty spisane na komputerze czy maszynie do pisania.
Brak własnoręcznego podpisu lub sporządzenie testamentu wspólnie z małżonkiem także prowadzi do jego unieważnienia. Testament nie może też zawierać terminów i warunków dziedziczenia, chyba że jest to zapis testamentowy, który sporządzony może być jedynie u notariusza.
W przypadku testamentów szczególnych, w tym ustnych i zwykłych allograficznych, testament traci ważność, gdy świadkowie sporządzenia dokumentu nie spełniają określonych kryteriów, np. nie władają językiem spadkodawcy, są niewidomi lub nie mają zdolności do czynności prawnych.