Kto może być zwolniony z opłat notarialnych?
- Szczegóły
Opłaty za czynności notarialne, czyli wynagrodzenie za pracę notariusza, reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które określa maksymalną kwotę, jakiej notariusz może zażądać za wykonanie konkretnej czynności notarialnej. W niektórych sytuacjach koszty związane z czynnościami notarialnymi mogą znacząco obciążać nasz domowy budżet, dlatego istnieje możliwość wnioskowania o zwolnienie z opłat.
Kiedy można ubiegać się o zwolnienie z opłat notarialnych?
Podstawą do ubiegania się o zwolnienie z opłat notarialnych jest trudna sytuacja materialna. Może być ona spowodowana m.in. brakiem pracy, samotnym utrzymywaniem dzieci, niezdolnością do pracy z powodu niepełnosprawności lub choroby, utrzymywaniem się z niskiej renty lub emerytury oraz innymi, możliwymi do udokumentowania przyczynami, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie zapłacić za czynność notarialną, której przeprowadzenie jest niezbędne. W praktyce możliwe jest ubieganie się o zwolnienie z całości lub części opłat notarialnych. Notariusz jako osoba zaufania publicznego, która styka się z różnymi problemami swoich Klientów, często sam informuje o możliwości zwolnienia z opłat notarialnych, wskazując jednocześnie sposób, w jaki możemy zwolnienie to uzyskać.
Jak ubiegać się o zwolnienie z opłat notarialnych?
Wniosek o zwolnienie z opłat notarialnych kierujemy nie do notariusza, ale do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania sądu. We wniosku musimy przedstawić naszą sytuację, uzasadnić niezwłoczną konieczność przeprowadzenia określonych czynności notarialnych i wskazać źródła dochodu oraz koszty utrzymania. Niezbędne jest także przedstawienie zgromadzonego majątku, który jest naszą prywatną własnością i potwierdzają to stosowne dokumenty. Na podstawie odpowiednio przygotowanego i uzasadnionego wniosku sąd podejmie decyzję o zwolnieniu z całości lub części opłat notarialnych ze względu na trudną sytuację materialną. Sąd wskaże także notariusza, który z urzędu dokona czynności notarialnych, za co otrzyma on wynagrodzenie od Skarbu Państwa.