Na czym polega rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?
- Szczegóły
W momencie zawarcia związku małżeńskiego każdy z małżonków zaczyna pracować na wspólny majątek. Tak stanowią przepisy obowiązującego prawa, jednak istnieje możliwość podpisania umowy, która pozwoli uniknąć gromadzenia majątku wspólnego. Ustanowienie rozdzielności majątkowej to coraz chętniej stosowany sposób ochrony swojej własności. Wyjaśniamy, czym jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.
Na czym polega rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest korzystnym rozwiązaniem dla małżonka, który w trakcie trwania małżeństwa, zgromadził mniejszy majątek. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków rezygnuje z pracy i całkowicie poświęca się opiece nad domem i dziećmi lub z innych powodów (choroba, wypadek, niepełnosprawność) nie może pomnażać swojego majątku. Dzięki rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków po rozwodzie małżonek, który zgromadził mniejszy majątek, ma prawo zażądać połowy majątku zgromadzonego przez drugiego małżonka na etapie trwania związku. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków odnosi się jedynie do majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa lub do momentu rozwiązania umowy małżeńskiej. Nie uwzględnia ona innych składników majątku, które każdy z małżonków zgromadził przed ślubem.
Rozdzielność majątkowa „zwykła” i z wyrównaniem dorobków
Stajemy się coraz bardziej świadomi czyhających na nas zagrożeń, dlatego chcemy chronić naszą własność na wypadek problemów małżeńskich lub niewłaściwego zachowania małżonka, który może m.in. roztrwonić gromadzone wspólnie pieniądze. Na ochronę własnego dobytku pozwala nam ustanowienie rozdzielności majątkowej przed ślubem lub na etapie trwania związku małżeńskiego np. w sytuacji, gdy współmałżonek okaże się osobą niegodną zaufania. „Zwykła” rozdzielność majątkowa wiąże się z całkowitą utratą udziałów w majątku współmałżonka po rozwiązaniu małżeństwa. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków zapewnia ochronę mniej zamożnemu z małżonków, który z różnych przyczyn nie pomnożył swojego majątku w czasie trwania małżeństwa. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze spisywaną przed notariuszem umową (rzadziej rozdzielność majątkową ustanawia sąd), na podstawie której każdy z małżonków może swobodnie dysponować swoim majątkiem na etapie trwania związku małżeńskiego. Oznacza to, że np. zaciągnięte przez jednego z małżonków długi, nie będą obciążały drugiej strony związku.