Tajemnica zawodowa w praktyce notarialnej
- Szczegóły
Notariusz, jak każda osoba zaufania publicznego, ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że nie może ujawniać wiadomości o klientach, których dowiedział się podczas wykonywania swojej pracy. Jak wiadomo, pomoc notariusza jest nieoceniona w przypadku tworzenia aktów notarialnych, które tworzone są na przykład podczas zawierania umowy kupna lub sprzedaży nieruchomości. Warto poznać zasady, dlaczego tajemnica zawodowa jest bardzo ważna.
Zakres działalności notariusza
By zostać notariuszem, trzeba skończyć studia na kierunku prawniczym, a także zdać egzamin wstępny na aplikację notarialną. Dopiero po zakończeniu wszystkich nauk, Minister Sprawiedliwości powołuje prawnika do pełnienia funkcji notarialnych. A czym zajmuje się notariusz? Zajmuje się on sporządzeniem aktu notarialnego, który jest umową zawartą podczas kupna lub sprzedaży mieszkania, domu, działki lub innej nieruchomości. Innym dokumentem, który sporządza notariusz, jest intercyza, która wprowadza rozdzielność majątkową u małżonków. Intercyza może zostać sporządzona zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i już po jego zawarciu. Ten specjalista może pomóc nam także w szybkim poprowadzeniu spraw spadkowych, ponieważ może on przygotować notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Zasady tajemnicy zawodowej
Notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Jest on prawnikiem, którego obowiązują zasady zawarte w prawie o notariacie. Mówią one, że notariusz musi zachować w tajemnicy okoliczności, o których dowiedział się ze względu na pełnione stanowisko. Warto wspomnieć, że objęte tajemnicą są wyłącznie te informacje, które są bezpośrednio powiązane z podjętymi czynnościami notarialnymi. A więc informacje pozyskane podczas wstępnych konsultacji, nie są objęte wcześniej wspomnianą tajemnicą. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy notariusz staje jako świadek przed sądem. Zachowanie tajemnicy chroni interesy klientów notariusza, a także jest podstawowym obowiązkiem etycznym prawnika, ponieważ jest on powiernikiem swoich klientów.