Ugoda alimentacyjna u notariusza zamiast procesu sądowego - dlaczego jest lepsza?
- Szczegóły
Alimenty kojarzą się przede wszystkim z rozwodem, jednak są także wypłacane na dzieci z nieformalnych związków. Co więcej, mogą także być płacone na rzecz byłego już małżonka, gdy jego sytuacja finansowa po rozwodzie znacznie się pogorszy. Zasady przyznawania alimentów uwzględniają m.in. dochód mającej opłacać je osoby. Wyjaśniamy, czym jest ugoda alimentacyjna oraz dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.
Ustalenie wysokości alimentów u notariusza – czy to możliwe?
Alternatywą dla sądowego ubiegania się o alimenty jest ugoda alimentacyjna, która podpisywana jest w obecności notariusza. Warunki opłacania alimentów ustalane są pomiędzy rodzicami dziecka i uwzględniają ich wysokość, termin płatności, a także dodatkowe kwestie związane ze współfinansowaniem utrzymania dziecka. Ugoda alimentacyjna może także uwzględniać szczegóły związane z płaceniem alimentów na żonę lub męża.
Dlaczego warto zdecydować się na ugodę alimentacyjną?
Ugoda alimentacyjna, która jest podpisywana w obecności notariusza, pozwala uniknąć przedłużania się rozprawy rozwodowej; stanowi także korzystne rozwiązanie w przypadku osób pozostających w nieformalnych związkach. Pozwala ona zabezpieczyć interesy dziecka oraz jego prawnego opiekuna – w przypadku ugody alimentacyjnej mamy do czynienia z dobrowolnym poddaniem się egzekucji zadłużenia, jeżeli alimenty nie będą płacone w ustalonej wysokości oraz terminie. W praktyce ustalone przez sąd alimenty często nie są płacone, co skutkuje poważnymi problemami finansowymi osoby samotnie wychowującej dziecko. W tym przypadku mamy także do czynienia z niską ściągalnością zadłużenia.
Akt notarialny stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego. Podpisanie ugody alimentacyjnej to najlepszy sposób ochrony interesów osoby uprawnionej do pobierania alimentów. Warunki ugody alimentacyjnej ustalane są na zasadzie porozumienia, więc decydując się na to rozwiązanie, możemy także uniknąć zbędnych stresów oraz emocji, które zawsze pojawiają się podczas sądowego ustalania wysokości alimentów.