Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Co powinna zawierać?
- Szczegóły
Umowa przedwstępna - czym jest?
Głównym celem umowy przedwstępnej, regulowanej przez art. 389 Kodeksu Cywilnego jest zagwarantowanie stworzenia w przyszłości umowy przyrzeczonej, której zawarcie w danym momencie nie jest możliwe. Jakie mogą być przyczyny opóźnienia? Niektóre z nich to:
- ubieganie się o kredyt,
- nieuregulowany stan prawny nieruchomości,
- roszczenia,
- konieczność ustalenia służebności i obciążenia nieruchomości,
- konieczność podziału nieruchomości,
- oczekiwanie na decyzję o warunkach zabudowy.
Umowa przedwstępna jest więc dokumentem, który potwierdza, że strony sfinalizują transakcję, gdy obecne przeszkody zostaną usunięte lub wyjaśnione. Aby dokument ten miał urzędową wartość, musi przybrać odpowiednią formę i zawierać wszystkie konieczne elementy.
Co powinna zawierać?
Co więc powinna zawierać umowa przedwstępna? Przede wszystkim jej treść musi określać strony postępowania, czyli informować o tym, kto jest sprzedającym, a kto kupującym. Osoby fizyczne podają informacje, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu tożsamości, a także PESEL; osoby prawne podają adres siedziby, NIP oraz dane osoby reprezentującej.
Umowa przedwstępna powinna określać, jaka jest ostateczna cena nieruchomości będącej obiektem zainteresowania stron. Szczegółowego wskazania wymaga także to, gdzie znajduje się mieszkanie, jaki jest jego metraż oraz czy przynależą do niego dodatkowe powierzchnie, takie jak piwnica, czy miejsce postojowe. Sprzedający powinien również oświadczyć, że nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi i roszczeniami osób trzecich. Konieczne jest przedstawienie aktu notarialnego potwierdzającego prawo danej osoby do nieruchomości.
Jednak to nie wszystko. Jednym z elementów umowy przedwstępnej powinno być przedstawienie terminu, w którym zostanie podpisana umowa właściwa. Może to być konkretna data, przedział czasowy lub wskazanie na wydarzenie, które jest konieczne, by podjąć kolejne kroki (np. określenie, że umowa właściwa zostanie zawarta dwa tygodnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej).
W umowie przedwstępnej warto także wymienić dokumenty, które są przedstawiane przez każdą ze stron oraz zawrzeć wszystkie dodatkowe ustalenia mające wpływ na zawarcie ostatecznej umowy.
Umowa przedwstępna u notariusza - dlaczego warto?
Zawarcie umowy przedwstępnej nie czyni z nas właściciela nieruchomości. Dokument ten ma jednak dużą wartość, dlatego powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego przygotowanego przez specjalistę. Tylko wtedy będzie dla nas prawnym zabezpieczeniem, które jasno określa całą sytuację. Jednak na tym nie koniec. Przygotowanie umowy przedwstępnej warto zlecić notariuszowi także dlatego, że daje nam to pewność co do poprawności i kompletności dokumentu. Jeśli decydujemy się na samodzielnie działanie, trudno jest uniknąć błędów i niedomówień. Warto także dodać, że umowa sporządzona przez notariusza zabezpiecza interesy obu stron, a jednocześnie daje nam możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej (jeśli występujemy w roli strony uprawnionej).
Jednak gdzie szukać pomocy w tym zakresie? Jeśli planujesz zakup mieszkania i chcesz zawrzeć umowę przedwstępną, skorzystaj z naszej oferty! Jako kancelaria notarialna przygotowujemy:
- umowy przedwstępne,
- umowy sprzedaży nieruchomości,
- umowy darowizny i zamiany,
- umowy zniesienia współwłasności nieruchomości,
- ustanowienie odrębnej własności lokalu,
- umowy o sposobie korzystania ze wspólnych nieruchomości,
- umowy o dożywocie,
- umowy deweloperskie,
- ustanawianie hipotek/służebności/prawa użytkowania,
- umowy przeniesienia własności,
- przekształcanie praw spółdzielczych.
Sprawdź naszą ofertę już dziś!