Zrzeczenie się dziedziczenia a odrzucenie spadku - czym się od siebie różnią?
- Szczegóły
Każdy z nas ma prawo odmówić przyjęcia należnego nam majątku spadkodawcy. Jako spadkobiercy możemy odrzucić spadek lub zrzec się dziedziczenia po danym spadkodawcy. Wyjaśniamy, na czym polega odrzucenie spadku i czym różni się od zrzeczenia się dziedziczenia.
Zrzeczenie się dziedziczenia – co warto wiedzieć?
Każdy z nas ma prawo do dziedziczenia majątku po swoich bliskich na zasadach ustawowych oraz testamentowych. Zdarza się jednak, że nie chcemy przyjmować należnych nam dóbr z różnych powodów. Najczęściej są to zobowiązania ciążące na majątku spadkodawcy, jednak czasami kierują nami także inne pobudki. Zrzeczenie się dziedziczenia to jedna z opcji, jaką możemy wybrać, gdy nie chcemy przyjąć spadku po śmierci naszych bliskich. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku musimy wyrazić naszą wolę jeszcze za życia spadkodawcy oraz spisać z nim umowę notarialną. Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa, którą podpisują spadkodawca i spadkobierca w obecności notariusza. Wiąże się to z określonymi skutkami prawnymi. Wprawdzie zrzeczenie się dziedziczenia jest decyzją, którą można odwołać, jednak wymaga to ponownej wizyty w kancelarii notarialnej. Co więcej, zrzeczenie się dziedziczenia, jeżeli spisana za życia umowa ze spadkodawcą nie stanowi inaczej, pozbawia prawa do dziedziczenia naszych udziałów w spadku przez zstępnych, czyli m.in. nasze dzieci.
Odrzucenie spadku – co warto wiedzieć?
Spadek odrzucić możemy dopiero po śmierci spadkodawcy. Jest to decyzja wiążąca, której nie możemy odwołać. Odrzucenie spadku może odbyć się w obecności notariusza lub przed sądem, co ma związek z tym, na jakich zasadach dziedziczymy i komu powierzamy regulację spraw spadkowych. W przypadku odrzucenia spadku nieprzyjęta część majątku spadkodawcy przechodzi na zstępnych osoby odrzucającej spadek. Dzięki temu dalsi krewni mogą uczestniczyć w postępowaniu spadkowym i zdecydować, czy chcą przyjąć naszą część majątku spadkodawcy.
Podsumowując, zrzeczenie się dziedziczenia następuje za życia spadkodawcy i wymaga spisania umowy notarialnej. Odrzucenie spadku ma miejsce po śmierci spadkodawcy podczas postępowania spadkowego. W jednym i drugim przypadku rezygnujemy z należnego nam udziału w majątku spadkodawcy.